drzewo strony
BannerBanner

Pięta Achillesa

Pękające pięty traktujemy często jako defekt kosmetyczny nie zdając sobie sprawy, że mogą być zarówno przyczyną, jak i objawem poważnych problemów zdrowotnych. Najczęściej przyczyną pękania pięt jest nadmierne wysuszenie i rogowacenie naskórka. Wynika ono na ogół z niewłaściwej pielęgnacji stóp: zbyt rzadkiego używania pumeksu, kremów nawilżających, ale również noszenia niewygodnego obuwia, czy znacznej nadwagi. Pewne znaczenie mogą także odgrywać czynniki genetyczne. Nadmierne rogowacenie naskórka, nie tylko na piętach, ale również w okolicach kolan i łokci jest często rodzinne i dotyka kilku spokrewnionych osób. Czasem przyczyna pękania pięt jest dużo poważniejsza i może wiązać się z cukrzycą, zakażeniami grzybiczymi czy zaburzeniami hormonalnymi. Głębokie, krwawiące pęknięcia pięt są niebezpieczne, ponieważ łatwo ulegają nadkażeniom i grożą poważnymi powikłaniami, dlatego wówczas niezbędna jest wizyta u lekarza i kompleksowe leczenie.

W przypadku zgrubiałej i popękanej skóry na piętach najważniejsza jest regularna pielęgnacja stóp, którą można przeprowadzić wieczorem we własnej łazience. Przede wszystkim zaczynamy od 5-10 minutowej kąpieli stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem soli (może to być specjalistyczna sól do stóp firmy Sholl, Nievelazione czy Bingo, jak również garść zwykłej soli kuchennej). Kąpiel w soli zmiękczy naskórek i ułatwi jego usuwanie. Następnie, po osuszeniu stóp przystępujemy do usuwania martwych, zrogowaciałych warstw skóry. W tym celu możemy posłużyć się kilkoma narzędziami: tarką do pięt (do wyboru z ostrzami metalowymi lub ceramicznymi), pumeksem lub, przy niewielkich zrogowaceniach, peelingiem. Zdecydowanie odradzamy natomiast samodzielne stosowanie żyletek, czy ścinaczy, ponieważ bardzo łatwo się skaleczyć, a rany stóp są bardzo bolesne i goją się długo.

Po dokładnym usunięciu martwego naskórka w stopy należy wmasować odpowiedni preparat nawilżający. W aptekach znajdziemy kilkanaście znakomitych produktów do stóp, są to zarówno kremy intensywnie nawilżające, kremy odżywczo-regenerujące, maski do stóp, jak również kremy zapobiegające nadmiernemu rogowaceniu. W przypadku głębokich, bolesnych pęknięć naskórka polecamy silniejsze preparaty o działaniu regenerującym i przyspieszającym gojenie: maść Dermosan, krem na pękające pięty Scholl, czy krem na pękające pięty firmy Nivelazione. W przypadku silnych zrogowaceń bez pęknięć możemy stosować krem Xerial 50 firmy SVR, krem intensywnie nawilżający na noc firmy Scholl, krem odżywczo-regenerujący firmy Scholl, czy kremy regenerujący lub odżywczy z serii Vichy Podexine.

Po nałożeniu właściwego preparatu i dokładnym wmasowaniu go w skórę, nadmiar kosmetyku zbieramy papierowym ręcznikiem, zakładamy bawełniane skarpetki i udajemy się na zasłużony odpoczynek. Rano pamiętamy o nasmarowaniu stóp szybkowchłaniającym się kremem nawilżającym. Szczególnie polecamy błyskawiczne wchłaniającą się piankę nawilżającą firmy Scholl. Przy predyspozycji do nadmiernego rogowacenia skóry warto też sięgnąć po krem zmniejszający rogowacenia z serii Vichy Podexine, który zawiera poza kwasem salicylowym kuliste drobiny, które ograniczają ocieranie skóry stóp o buty i chronią przed powstawaniem nowych zrogowaceń.

Raz, dwa razy w tygodniu możemy również zafundować stopom relaksujący okład z siemienia lnianego. Torebkę nasion lnu zalewamy wieczorem 2 litrami ciepłej wody i odstawiamy na noc. Przed samym użyciem kleik możemy lekko podgrzać i zanurzyć w nim stopy na 15 min, a następnie lekko wysuszyć ręcznikiem.

copyrights 2009 Apteki 112 | powered by Hydra Portal | design by deep linepolityka prywatnościpoczta | strefa ograniczona